Historia

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/5897172

Dwór w Małczu został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Jest murowany, jednopiętrowy, ma ganek podparty czterema prostokątnymi kolumnami. Nad gankiem jest balkon otoczony balustradą. Dwór zbudowano w miejscu XVI-wiecznego dworu modrzewiowego. W pobliżu stoi XIX-wieczny spichlerz, w którym obecnie znajduje się kuchnia ośrodka.

Pierwsi właściciele wsi Małecz i dworu pochodzili ze szlacheckiej rodziny Korycińskich herbu Topór W 1572 r. właścicielem wsi Skrzynki i części wsi Małecz został Andrzej Frycz Modrzewski (został pochowany w Małczu – jego grobu nie odnaleziono do dnia dzisiejszego). Był najwybitniejszym przedstawicielem postępowej myśli społeczno-politycznej polskiego renesansu, pisarzem politycznym, sekretarzem króla Zygmunta Augusta i autorem dzieła „O poprawie Rzeczypospolitej”.

W XIX wieku folwark wraz z dworkiem myśliwskim na skraju wsi Małecz należał do rodziny Ostrowskich, budowniczych dworu w obecnym kształcie. Od 1990 roku obiekt jest własnością Hufca Pabianice Związku Harcerstwa Polskiego. W 1996 roku przeprowadzono w nim modernizację systemu ogrzewania obiektu przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Wydarzenia w Ośrodku

Odbyła się tu XII Polowa Zbiórka Harcerstwa Polskiego (24-28 sierpnia 1994), w której uczestniczyły 3 tysiące harcerek i harcerzy z całej Polski, a uroczystą mszę w pobliskiej kapliczce odprawiał ówczesny prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Na terenie Ośrodka odbywały się liczne zloty, rajdy,zawody i szkolenia – m.in. I Chorągwiany Zlot Zastępowych, Ogólnopolskie Zawody Patroli Samarytańskich, Watra Wędrownicza w 2014 roku. Co roku odbywa się Harcerski Start i Meta Zuchowa, w których uczestniczą setki zuchów i harcerzy z Hufca ZHP Pabianice.

Zdjęcia

Poniżej znajduje się link do galerii zdjęć z wydarzeń, które miały miejsce na terenie Ośrodka. Oryginalne zdjęcia można obejrzeć w hufcowej Izbie Pamięci.

 

Zabytek w Internecie: